logo
مفتخریم، منتخب بهترین ها هستیم

عامل ایجاد کننده بیماری کلی باسیلوز

armintejarat-poultry-feed
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

این بیماری توسط باکتری اشریشیا کلی و سموم تولید شده توسط این باکتری ایجاد می شود. البته لازم به توضیح است که سویه های زیادی از این باکتری ساکنین قبلی روده جوجه و بوقلمون هستند.

اولین بافت های مورد تهاجم باکتری سیستم تنفسی و روده پرنده می باشد. عفونت ناف در جوجه ها ناشی از ورود این باکتری به ناف و یا درون تخم مرغ هنگام فرآیند جوجه کشی است.

علایم بیماری

علایم بیماری با توجه به نوع بیماری و بافت هدف درگیر متفاوت می باشد. در سپتمی سمی یا عفونت خونی حاد تلفات ناگهانی در گله و پیشرفت سریع بیماری در گله مشاهده می شود.

علایم بالینی و کسالت بیماری ممکن است در گله ظاهر نشود و پرندگان پیش از مرگ به ظاهر سالم برسند ولی به صورت ناگهانی تلف شوند. با این حال، در بیشتر موارد پرندگان بیمار با پرهای ژولیده و تب دار در گله مشاهده می شوند.

در حالت مزمن بیماری، پرنده ها ضعیف شده و رشد گله به تاخیر می افتد. در حالت تنفسی، پرنده به سختی تنفس کرده و رال های تنفسی و سرفه مشهود است.

زمانی که روده مورد تهاجم قرار میگیرد اسهال ممکن است دیده شود. تلفات بالا در جوجه های تازه تفریخ شده به دلیل عفونت نافن ناشی از تهاجم اشزیشیا کلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *